A A A Powiększ tekst
Mapa strony
Urząd Gminy w Klukowie

Informacja dotycząca realizacji programu „Rodzina 500+” w gminie Klukowo

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza w życie program „Rodzina 500 +”, w ramach którego rodzice będą otrzymywać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł co miesiąc na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę lub 1200 zł netto (w rodzinach wychowujących niepełnosprawne dziecko) – otrzymają je również na pierwsze lub jedyne dziecko. Świadczenie wychowawcze nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń m.in. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych. Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało do ukończenia przez dziecko 18 lat. Jeśli w rodzinie jest kilkoro dzieci, ale tylko jedno ma poniżej 18 lat, świadczenie zależne będzie od dochodu, czyli rodzina taka będzie traktowana jak rodzina z jednym dzieckiem.

Gdzie i kiedy składać wniosek

W gminie Klukowo program „Rodzina 500 +” będzie realizował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Klukowie.
Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć od 1 kwietnia 2016 r. : w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Klukowie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez Internet.
Elektroniczną wersję wniosku (e-wniosek) będzie można przekazać za pomocą portalu Empatia, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.
Wnioski będzie można przesyłać i składać od 1 kwietnia 2016 r. Pierwsze świadczenia wychowawcze zostaną przyznane na okres od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 r. Jeśli osoba złoży wniosek w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 r., to świadczenia wychowawcze zostanie przyznane i wypłacone z wyrównaniem począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 kwietnia 2016 r. Natomiast rozpatrzenie przez organ właściwy wniosku złożonego w ww. terminie (tj. ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia wychowawczego) następuje w terminie do trzech miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.
W przypadku złożenia wniosku po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (tj. od 1 lipca 2016 r.), prawo do świadczenie zostanie przyznane i wypłacone począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie.
Wszelkie informacje dotyczące programu „Rodzina 500+” można znaleźć na stronie: bialystok.uw.gov.pl

powrót
Informacja o plikach cookies: Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Hosting: pvi.pl